Операція «Первоцвіт», 08.03.2019

З приходом весни в Карпатах з’являються перші квіти або «первоцвіт». Різновидів «первоцвіту» кілька і всі вони, нажаль занесені до Червоної Книги  і будь-який збір їх або пошкодження заборонені. Однак ця заборона ігнорується відкрито і нахабно. Люди, які наживаються на знищенні рідкісних і зникаючих рослин, задля заробітку легких грошей повинні зрозуміти, що, вони позбавляють своїх дітей і онуків можливостей бачити цю красу в майбутньому. Єкологи констатують, що Карпатські проліски в пору їх цвітіння вивозяться не тільки у міста України, а за останні роки випадки вивезення карпатських первоцвітів в ближні країни Європи, в основному це Словаччина, Угорщина, Польща.

Напередодні 8 Березня Державна екологічна інспекція Києва заявила про проведення операції «Первоцвіт», метою якої є запобігання незаконному збору та продажу рідкісних видів рослин. В Україні первоцвіти захищені нормами законів «Про Червону книгу України», «Про охорону навколишнього середовища» та «Про рослинний світ». Тобто порушення законодавства в сфері охорони, використання і відтворення рідкісних видів рослин, як і рослин, які перебувають на межі зникнення і занесені до Червоної книги України, — це дисциплінарна, адміністративна та цивільно-правова відповідальність. Також у Міністерстві екології та природних ресурсів України попередили про відповідальність за незаконний продаж і придбання квітів, занесених до Червоної книги. «Українські екологи закликають не купувати весняні первоцвіти, що дозволить значно скоротити попит. Практично всі весняні лісові квіти в Україні опинилися на межі зникнення », — йдеться в повідомленні міністерства на сторінці в Facebook.

Відповідно до оновлених правилами Кодексу України про адміністративні правопорушення (статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення):

— За порушення правил збору, придбання і збуту, рідкісних рослин, а саме весняних карпатських пролісків, особи порушили обкладаються адміністративним штрафом у розмірі:

від 30 — до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян України, а це від 500 до 1700 грн. з обов’язковою конфіскацією рідкісних рослин.

— Ті ж правопорушення, але вчинені в межах заповідних зон, і на територіях об’єктів природно — заповідного фонду Карпат та охороняються відповідно до нових норм міжнародних європейських договорів:

порушники підлягають адміністративному стягненню у розмірі —

від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це — від 1700 до 4200 грн.

«Крім того, за один екземпляр незаконно добутого рослини передбачена відповідна компенсація за її знищення: проліски — від 49 до 62 гривень, черемша (цибуля ведмежа) — 62 гривні, шафран (крокуси), сон трава — від 37 до 62 гривень в залежності від виду », — повідомили в Мінекології. За даними Мінприроди, щорічно в Україні за сезон знищують 20 мільйонів первоцвітів.

Раніше проліски їхали із Західної України в великі міста України у звичайних сумках. У Києві співробітники Державної екологічної інспекції «брали» представників квіткового мафії прямо на пероні столичного залізничного вокзалу. Тепер маршрут поставок змінений. Екологи припускають, що первоцвіти ввозяться в Фастів або Житомир. Фасуються вже на місці і передаються в інші руки. Такими посередниками, як правило, виступають бабусі, які сидять при виходах зі станцій метро, ​​діти, які стоять уздовж автодоріг при в’їзді в Київ і виїзді зі столиці.

Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко упевнений, що боротися з діями квіткової мафії потрібно самостійно кожному місту. «Найбільш дієвий спосіб — екологам разом зі співробітниками Національної поліції і Державної екологічної інспекції регулярно проводити рейди під умовною назвою» Первоцвіт «», — зазначає він. Про кількість зірваних первоцвітів заслужений природоохоронець говорить узагальнено: «Пам’ятаю випадки, коли вилучалося стільки первоцвітів, що була заповнена ціла кімната. Йдеться про мільйони квітів. Майже 25 млн первоцвітів щорічно знищується в Україні з кінця лютого до кінця березня. 90% з них — підсніжники В цілому серед цих квітів є майже два десятка видів, занесених до Червоної книги України. Наприклад, цикламен Кузнєцова (Косской) росте тільки в одному місці в Криму. У Карпатах майже зник шафран Гейффеля і білоцвіт весняний. Продаж червонокнижних рослин — незаконна. Людини, який зриває квіти, складно затримати в лісі, але цілком реально вийти на того, хто продає первоцвіти ».

Багато реалізатори первоцвітів намагаються показати представникам поліції липові довідки. Їх, як правило, видають зацікавлені в процесі сільські ради. Аргументи в цьому контексті прості — мовляв, «ми самі вирощуємо такі рослини і маємо повне право виставляти їх на продаж».

Ті продавці, які не зможуть переконати правоохоронців у своїй правоті, будуть прикріплювати ці довідки як доповнення до протоколів за торгівлю оформленими сумнівним чином рослинами поза зоною ринку. Штраф у цьому випадку прописаний в 160-й і 90-й статтях Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ст. 160 КУпАП: «Торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях — тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої. Торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами — тягне за собою накладення штрафу від шести до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі ».

Ст. 90 КУпАП: «Погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) тварин і рослин цих видів в ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження), — тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб — від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого ».

Ст. 88-1 КУпАП: «Порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу — тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу чи без такої. Ті ж дії, вчинені щодо об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, — тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу ».

Цьогоріч на допомогу Міністерству екології вийшли небайдужі громадяни, громадські активісти та уповноважені державою інспектори  для проведення громадської акції «Первоцвіт».

Рейд по несанкціонованим точкам продажу забороненою Червоною книгою «продукцією», очолюваний директором Київського еколого-культурного центру Володимиром Борейко почали зі станції м. Лукьянівська де були зафіксовані 4 торгові точки, на яких було вилучено понад 800 одиниць «первоцвітов». Усі реалізатори червонокнижних рослин відмовились від «товару», тому усі квіти були вилучені як безгоспні для подальшої утилізації.

Далі були перевірені ст.М. «Мінська», «Дорогожичі», «Театральна», «Золоті Ворота» та «Вокзальна» де було виявлено 5 торгових точок, на яких також реалізатори відмовились від квітів. Взагалом було вилучено понад 3000 одиниць квітів – 160 букетів  (2100 підсніжників, 550 білоцвіту весняного та 340 Шафрану Гейфеля). На весь об’єм вилучених квітів був складений «Акт знищення» та всі квіти були утилізовані. Збиток державі склав понад 200 000 грн.

У рейді взагалом приймали участь 16 громадян, більшість з яких входять до складу всеукраїнського громадського об’єднання «Суспільний захист громадян». Зі слів Голови громадського об’єднання Володимира Резниченко, «Подібні акції – є першими кроками до створення громадянського суспільства та формує переконання, що більшість проблем ми вирішимо, якщо будемо діяти спільно».

«На сьогоднішній день ми взмозі самотушки вирішити нагальні потреби громади, а також допомогти державі у питаннях покращення умов благоустрою у нашому місті» — підтримує свого колегу заступник Голови громадського об’єднання Олександр Головатюк.

Нажаль, на сьогоднішній день подібні ініціативи реалізуються лише у м.Києві:

«В Киеве ещё как то помогает (Держава – ред.), в этом году размещена бесплатная реклама где говорится о запрете торговли (растениями из «Красной книги» — ред.), а в областных центрах ничего не делается» — констатує ситуацію, що склалася директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

Також ми поцікавились у Володимира Борейко про правові засади для проведення подібних акцій, на що отримали відповідь:

«Громадський інспектор з питань екології має право складати протоколи  про  адміністративні  правопорушення  при виявленні      порушень     природоохоронного      законодавства, відповідальність   за   які   передбачена   Кодексом  України  про адміністративні  правопорушення ,і подавати їх  відповідному органу Держекоінспекції для притягнення винних до
відповідальності, а також Указу Президента України  від  13.04.2011  N  454  «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України».»

Про результати операцій «Первоцвіт», яку ініціювала Держекоінспекція, українці дізнаються вже в квітні — травні. У минулому році територіальні органи Держекоінспекції провели 525 перевірок, виявили 229 порушень вимог природоохоронного законодавства. Тоді ж було складено 245 протоколів про адміністративне правопорушення. 35 людей довелося оштрафувати на загальну суму 1,5 млн грн. Правда, чи були серед правопорушників покупці первоцвітів, не вказано.

СПРАВКА:

За даними Міністерства екології та природних ресурсів, поки щовесни в Україні найбільше страждають сім видів первоцвітів:

Пролісок звичайний

Багаторічна цибулинна рослина. Зростає в листяних лісах і чагарниках в Карпатах і західних лісостепових районах. Цвіте в березні-квітні (навіть в лютому, якщо тепла зима). Дуже цінне, препарати, виготовлені з цибулини проліска, використовуються при лікуванні невритів, радикулітів, тощо. Занесено до Червоної книги України в 2009 році.

Пролісок дволиста

Декоративне, медоносна і лікарська рослина. Має сечогінні, відкашлюється, а в великих дозах блювотні та проносні властивості. Зростає в листяних і змішаних лісах, по чагарниках, в лісостепових районах і на Поліссі. Цвіте в березні-квітні. Визнано таким, що вимагає дбайливого використання і охорони.

Шафран Гейфеля (крокус)

Багаторічна декоративна культура. Зростає в горах Карпат, іноді зустрічається на Прикарпатті і заході Поділля. Цвітіння часто настає, коли ще на полях лежить сніг. Занесена до Червоної книги України в статусі «неможливо оцінити».

Білоцвіт весняний

Багаторічна декоративна рослина. Поширена в Закарпатті, частково — в Карпатах і Львівської області. Цвіте ранньою весною. Вважається рідкісним видом флори України, внесено до Червоної книги.

Сон розкритий (сон-трава)

Багаторічна декоративна і лікарська рослина. Зростає в лісах, зустрічається на Поділлі і в східних районах України. Цвіте в квітні-травні. Занесено до Червоної книги.

Брандушка різнобарвна

Багаторічна декоративна культура. Зустрічається по всій території України, найчастіше в степових і лісостепових зонах Лівобережжя. Цвіте в лютому-квітні. Охороняється законом, як рослина, яке зникає.

Еритрону собачий зуб

Багаторічна трав’яниста і цибулинна рослина. Зростає переважно в широколистяних лісах, чагарниках в Карпатах і на Прикарпатті, недавно було виявлено в Житомирській області. Цвіте в березні-квітні. Винищується за свої декоративні властивості, занесено до Червоної книги.

Конвалія

Багаторічна лікарська, ефіроолійних, отруйна і декоративна рослина. Поширена в змішаних лісах майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір’я Карпат. Цвіте з кінця весни до середини літа. У зв’язку з хижацької заготівлею на букети потребує охорони.

Киян, які стали свідками незаконного збору, продажу або транспортування весняних квітів, закликали викликати на місце несанкціонованої торгівлі представників правоохоронних органів і повідомити в Державну екологічну інспекцію за телефонами: 563-63-11, (050) 706-60-35.

Також, якщо Ви готові долучитися до подібних ініціатив – запрошуємо до лав ВГО «Суспільний захист громадян».

Автор статьи Александр Головатюк

Закладка Постоянная ссылка.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *